FORUM POSADZKOWE

budowlana społeczność internetowa

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

 • Strona:
 • 1

TEMAT: Posadzka warsztatowa

Posadzka warsztatowa 4 lata, 9 mies. temu #1069

Mam do wykonania posadzki w dwoch pomieszczeniach warsztatowych. Podsylalem dane w ramach promocji
projekt za darmo ale "cisza" niestety. Moze tu mi ktos pomoze.

Posadzka na gruncie. Dwa pomieszczenie stare 42 i 35 m2 Ustabilizowana. Zadnej grzaskosci podloze dobre stabilne. Dodatkowo zostanie zageszczona cienka warstwa piasku. Podklad keramzyt impregnowany ok 20-25cm zageszczony(ok10%). Beton posadzkowy pewnie c30
zbrojony wloknami stalowymi. Zakladane obciazenie to obrabiarki czyli maszyny po 4-6 ton czyli ok 2t na m2 maksymalnie.

Potrzebuje rady co do grubosci wylewki i zastosowania ogrzewania podlogowego.Zadnych styropianow ani plyt do podlogowek. Co najwyzej folia.
Z uwagi na obciazenia tylko keramzyt.

Czy lepiej zastosowac zbrojenie rozproszone plus standardowa siatke, siatke tylko to przymocowania rurki mniej wiecej
w polowie grubosci posadzki(tak jak klasyczne posadzki przemyslowe ogrewane) czy lepiej zrobic najpierw posadzke powiedzmy na 2/3 grubosci bez rurek zbrojona tylko rozproszeniowo a potem pozostala 1/3 grubosci wylac powloke anhydrytowa w celu zalania rurek.

Posadzka bedzie powleczona powloka pewnie poliestrowa lub inna. Wylewka anhydrytowa jest drozsza ale zapewnia bardzo dobra jakosc
powierzchni i lepiej wspolpracuje z ogrzewaniem. Boje sie tez stosowania zbrojenia rozporszonego stalowego z rurkami podlogowki PR-RT
z uwagi na mozliwosc mechanego uszkodzenia. Powloka anhydrytowa zapewni tez mniejsze zuzycie ostatecznej powloki zywicznej ale podloga nie bedzie juz monolitem.

Prosze o rade w tej kwesti.

Odp: Posadzka warsztatowa 4 lata, 9 mies. temu #1070

 • Bautech
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 147
 • Oklaski: 3
Szanowny Panie,
Zasadniczo nie podejmujemy się projektowania posadzek na podłożach z keramzytu ze względu na zbyt dużą ich odkształcalność i słabe parametry wytrzymałościowe. Podbudowy z keramzytu wykazują nośność rzędu 30 MPa, tymczasem od podłoża rodzimego wymagamy min. 40 MPa, na podbudowie zasadniczej min. 70 MPa, a bezpośrednio pod płytą posadzkową min. 90 MPa. Innymi słowy jeśli ma Pan prawidłowo przygotowaną podbudowę i ułoży na niej keramzyt dostanie Pan dużo niższe parametry wytrzymałościowe niż wykazuje sam grunt rodzimy. Kwestią sporną pozostaje również, przemieszczanie i osiadanie takiej podbudowy – chociażby ze względu na działalność maszyn i urządzeń, o których Pan pisze. Osiadanie i odkształcanie podłoża bezpośrednio pod płytą posadzkową skutkuje zazwyczaj zarysowaniem posadzki.

Moim zdaniem pomysł zalewania płyty z ogrzewaniem na dwa razy jest nieekonomiczny i rodzi wiele wątpliwości co do grubości płyt, sposobu ich łączenia, itp. Proszę o kontakt z dostawcą systemów anhydrytowych – z pewnością rozwieje wiele z Pana wątpliwości. Nasza firma nie zajmuje się produkcją i sprzedażą tego typu rozwiązań, w związku z czym nie jestem w stanie Panu nic doradzić.

Przy zastosowaniu urządzeń typu obrabiarki proponowałabym wykończenie w systemie utwardzenia powierzchniowego (żywice są mało odporne na upadki z wysokości elementów). Poliestrowe żywice są powszechnie stosowane na statkach, do zastosowania wewnątrz pomieszczeń nie polecam ze względu na ich wątpliwe walory zapachowe.
Za tę wiadomość podziękował(a): satariel666

Odp: Posadzka warsztatowa 4 lata, 9 mies. temu #1071

Witam

Dziekuje za odpowiedz. Prosze podac zrodlo dotyczace nosnosci podbudowy z keramzytu. Z rozmow z dwoma producantami
keramzytu wynika zupelnie co innego - prosto mowiac, ze wrecz przeciwnie - keramzyt zwieksza 2-3 krotnie nosnosc slabego gruntu?
Rowniez nosnosc jako podkladu posadzkowego uslyszalem 2,5x wieksza niz 30 MPa? Prosze zajzec w karte techniczna keramzytu impregnowangeo Leca.

Ciekawa ulotka:
issuu.com/e-weber/docs/leca-geotechnika/7

Takze troche informacje sie nam mijaja.
Z tego co wiem nie ma innych izolacji posadzkowych jak styropian czy keramzyt na wieksze obciazenia. Steropian odpada juz
w samym zamysle. Czym sie w takim razie izoluje posadzki ogrzewane przemyslowe? Bo czyms musza byc izolowene?


Czyli wnioski. Anhydryt odpada. Monolit betonowy z zatarciem powierzniowym.

Pomieszczenia: 42 m2 (8,2 na 5,1) i 35 m2 (8 na 4,35) - czy przy grubosci plyty 17-20cm z betonu posadzkowego w podanych
wymiarach pomieszczen da sie zrezygnowac z pol dylatacyjnych przy zastosowaniu wlokien stalowych?

No i ostatnie pytanie jakie mnie dreczy to wplyw wlokien stalowych na ogrzewanie podlogowe? Czy sa jakies przeciwskazania?
Czy uzycie dodatkowo siatki stalowej tylko do wstepnego montazu rur ogrzewania podlogowegbo na cos negatywnie moze wplynac
w przypadku zbrojenie posadzki wloknami stalowymi? Moze jakies inne doswiadczenie/sposob w mocowaniu rurek ogrzewania
przy wylewaniu monolitu zbrojonego metoda rozproszona?

Dziekuje za poswiecony czas.
Pozdrawiam

Odp: Posadzka warsztatowa 4 lata, 9 mies. temu #1072

 • Bautech
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 147
 • Oklaski: 3
Szanowny Panie,
Informację o nośności podbudowy z keramzytu uzyskałam podczas konsultacji konkretnego projektu z przedstawicielem firmy Leca, której ulotkę Pan przytacza. Również na stronie 44 ulotki jest informacja, że producent wymaga od podbudowy nośności rzędu Ev2 > 35 MPa (przypominam, że my żądamy: min. 40 MPa, na podbudowie zasadniczej min. 70 MPa, a bezpośrednio pod płytą posadzkową min. 90 MPa) , jednakże nigdzie nie ma podanych konkretnych wyników badań Vss. Żaden z producentów nie deklaruje wytrzymałości na ściskanie podbudowy – jedynie pojedynczej kulki keramzytu, nie definiowane jest również odkształcenie, które wg naszych wytycznych winno wynosić <2%. Tak więc w karcie technicznej nie znajduję interesujących mnie informacji, tym bardziej w ulotce którą Pan przytacza. Niestety ale nie projektujemy posadzek „na ładne oczy” jedynie na podstawie konkretnych parametrów. Zwracam uwagę, że w wielu realizacjach które są opisane w ulotce keramzyt jest zabudowywany pod warstwą podbudowy zasadniczej, nigdzie nie ma podanych parametrów płyt posadzkowych, grubości, ilości zbrojenia i co najważniejsze obciążeń. Na podstawie zdjęć i schematycznych rysunków trudno odnieść się do tego o czym Pan pisze.

Zupełnie nie rozumiem też, dlaczego dyskwalifikuje Pan styropian jako izolację termiczną? Skąd pomysł na płytę 17-20 cm pod obciążenie 2t/m2 , dodam tylko że w pomieszczeniu 35 – 40 m2 ? Zasadniczo pod takie obciążenie (20kN/m2) wystarczy płyta gr 10-12 cm, w hali warsztatowej z możliwą izolacją termiczną zaproponowałabym 15 cm ze względu na curling ale to wszystko przy podbudowie 90 MPa. Im lepsza podbudowa => tym cieńsza płyta i mniej zbrojenia. Przyjęte przez Pana założenia wydają się dość dziwne.

O ogrzewanie i ewentualny wpływ włókien proszę pytać producenta ogrzewania. Osobiście nie znam ani jednego przypadku w którym włókna uszkodziłoby taką instalację – może producenci ogrzewania które zamierza Pan stosować mają w tym aspekcie inne zdanie. Jeśli jest Pan zainteresowany naszymi posadzkami, proszę o kontakt z działem handlowym lub technicznym.
Za tę wiadomość podziękował(a): satariel666

Odp: Posadzka warsztatowa 4 lata, 9 mies. temu #1073

Witam

Dziekuje za odpowiedz. Niestety nie mam doswiadzczenia na tym polu - jestem konstruktorem ale czego innego.
Dlatego tez poszkuje pomocy. Ta co wyzej przedstawilem to zalecenia innych projektatnow badz firm wykonujacych
posadzki w mojej okolicy. Jak widac kazdy ma tu swoje zdanie i nawet ludie z Leca potrafia(prosze mi wierzyc badz nie)
podawac zupelnie odmienne informacje.

Wszyscy z ktorymi do tej pory rozmawialem stanowczo, bardzo stanowczo odradzaja mi jakikolwiek styropian.
Pukajac sie w czolo kazdy wskazwal keramzyt...


Na pewno skorzystam z Panstwa wlokien i podaszki zacieranej tylko musze pierw sie jakos w tym wszystkim rozeznac.
Coz jakos z tego wybrne.


Prosze mi jeszcze napisac co Pani sadzi o dylatacji w takich pomieszczeniach przy zastosowaniu fibrobetonu?
Oczywiscie zakladajac wymagana nosnosc podloza przy parametrach jakie Pani podala.

Dziekuje i pozdrawiam.

Odp: Posadzka warsztatowa 4 lata, 8 mies. temu #1074

 • Bautech
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 147
 • Oklaski: 3
Szanowny Panie,
Nie konsultujemy projektów na forum. Postawienie problemu w sposób tak ogólny, bez przedstawienia układu konstrukcyjnego obiektu i jakichkolwiek rysunków uniemożliwia udzielania pełnej i wiarygodnej informacji. Nie chcemy również tworzyć wrażenia projektów uniwersalnych do zastosowania w „podobnych” przypadkach. Każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Proszę przesłać niezbędne do zaprojektowania posadzki informacje do działu technicznego lub handlowego naszej firmy.

Tu dane kontaktowe: http://www.bautech.pl/pl/o-firmie/kontakt.html
 • Strona:
 • 1

Regulamin i Polityka prywatności | projekt i wykonanie: agencja interaktywna Intermedium.pl